فرماندار نی ریز:هشت کیلومتر از جاده نقارخانه امسال صدرصد زیرسازی وآسفالت می شود

بنابراین اینجانب در سفر وزیر راه و شهرسازی به نی ریز این مسئله را مطرح نمودم و با توجه به اینکه قبلاً توسط نمایندة مجلس پیگیری شده بود، این بار با نظر مساعد وزیر راه و شهرسازی (عباس  آخوندی) روبرو شدیم و با همکاری و پیگیری مهندس سقایی نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی جواب مثبت وزارت راه و شهرسازی گرفته شده است. اما در خصوص کلنگ زنی راه مذکور و اعتبارات و تعهدات آن در سال جاری اکنون در حال پیگیری هستیم تا جواب قطعی را دریافت کنیم و به صورت مکتوب به شهرستان اعلام نمایند و اعتبار و پیمانکار عملیات در سال جاری مشخص و معین باشد. با توجه به اینکه تقریباً در نیمة سال قرار داریم، باید وضعیت این پروژه به صورت کامل مشخص شود.

اما در صورتی که به صورت مکتوب اعلام ننمایند، با توجه به اینکه سیاست های دولت تدبیر و امید بر پایة  راست گفتاری است و دولت، دولت راستگویان می باشد، با تبعات اجتماعی و انتظاراتی که مردم از این دولت دارند همخوانی ندارد. ما با ایجاد  تعهدات غیر مسئولانه  و غیرممکن برای دولت مخالفیم و به طور صریح اگر اعتبار این پروژه تعریف شده باشد، همراهی خواهیم نمود. البته با توجه به اطلاعات اولیه اعتبار پروژه پیش بینی شده است و از مشکان تا روستای جعفرآباد 23 کیلومتر می باشد که به احتمال 100 درصد در سال جاری هشت کیلومتر آن زیرسازی و آسفالت خواهد شد.

وی افزود: با احداث این جاده طول مسیر شهر مشکان تا نی ریز 32 کیلومتر کوتاهتر خواهد شد. مسیر کنونی  60 کیلومتر است و جادة جعفرآباد به جاده اصلی نیز در این طرح قرار خواهد گرفت.

مهندس محمدرضا امیری در ادامه در رابطه با بیمارستان جدید و شروع عملیات عمرانی آن گفت: از مسائلی که در مورد آن زیاد سؤال می شود، مسئلة بیمارستان است. همین جا به مردم نی ریز می گویم که طرح شروع شده  وکار در حال انجام است. این پروژه در همان زمین از طریق بنیاد برکت و با همکاری دکتر جمشیدی کاملاً تعیین  تکلیف شده و در سفر یکی دو هفته آیندة وزیر بهداشت ودرمان به نی ریز به طور رسمی کلید خواهد خورد. برنامه های ما برای سفر وزیر بهداشت و درمان شامل بررسی نحوة اجرای تحول نظام سلامت در شهرستان و کلنگ زنی رسمی و بازدید از عملیات اجرایی آغاز شدة بیمارستان جدید خواهد بود. در کنار اینها چند پروژه مربوط به بهداشت و درمان از جمله درمانگاه شهید فقیهی و درمانگاه مشکان رسماً به بهره برداری خواهید رسید و عملیات توسعة مرکز بهداشتی، درمانی آباده طشک و راه اندازی بیمارستان 32 تختخوابی آباده  طشک در این برنامه ها گنجانده شده است.

در ادامه از فرماندار دربارة حضور همزمان دو مدیر کل محیط زیست و منابع طبیعی استان فارس در نی ریز و دستاوردهای آن سؤال نمودیم. مهندس امیری گفت: مشکلاتی در شهرستان چندین  سال لاینحل باقی مانده بود که خوشبختانه تعدادی از آنها حل گردید. ضمن اینکه این مدیران کل در جلسة شورای اداری شهرستان حضور پیدا کردند و ما با توجه به بحران خشکسالی و تغییرات جوی و زیست محیطی که گریبانگیر شهرستان شده و با توجه به اینکه نی ریز دومین شهرستان پهناور استان است و دو سومش تحت پوشش ادارة محیط زیست قرار دارد، همچنین با توجه به اهمیت مناطق حفاظت شده  و پارکهای ملی بختگان و بهرام گور که پناهگاه حیات  وحش می باشند، سفر آنها برای شهرستان حائز اهمیت بود. اما محدودیتهایی برای برخی از  اهالی و مجریان پروژه ها و کارهای عمرانی و صنعتی موجب شد که با حضور مدیران کل و تدابیر اتخاذ شده برخی از مهمترین مشکلات با رعایت مقررات و با تأکید بر حفاظت این مناطق رفع شود.

 امیری یکی از دستاوردهای این حضور را توسعة شهرک صنعتی تنگ حنا و ایجاد زمینه برای استقرار واحدهای صنعتی مهم در آن شهرک برشمرد و گفت: با یک جابجایی و ایجاد فاصله بین این شهرک و روستاهای تنگ حنا، مشکلات زیست محیطی آن روستا با توجه به توسعه در قسمت دیگر شهرک صنعتی رفع گردید.

امیری دومین مسئلة مهم را عبور خط آبرسانی روستاهای چاه علی و حیدرآباد در بخش پشتکوه دانست که آن هم رفع گردید.

وی دربارة توسعة روستای بسترم گفت: با اصلاح طرح توسعة طرح هادی این روستا مشکل حل گردید و مشکل  آبرسانی به روستای چاه سوارآغا در آن جلسه چاره اندیشی و حل و فصل شد.

فرماندار نی ریز در ادامه گفت: ما از مدیر کل محیط زیست استان خواستیم تا اگر مجموعة صنعتی گل گهر مشمول پرداخت عوارض آلایندگی برای شهرستان نی ریز می باشد، به ما اعلام  شود تا با پیگیری، حقوق شهرستان را مطالبه نماییم. امروز از معاون مدیر کل سازمان امورمالیاتی استان اخباری را دریافت کردیم که احتمالاً گل گهر جزء صنایع آلاینده است.

امیری دربارة موضوع کشت گیاهان دارویی در شهرستان که از یک سال پیش دنبال شده و یکی از طرحهای اشتغالزا می باشد و با موانع متعددی روبرو شده، گفت: در این جلسه با مساعدت مدیر کل منابع طبیعی و تدابیر اتخاذ شده، با کشت دیم گیاهان دارویی موافقت شد و حتی کشت گیاه دارویی انغوزه پس از مطالعه و تحققیات و تأیید توسط مراکز علمی، سریعاً  در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مهندس امیری گفت: شهردار و شورای شهر مشکان چندین سال است که خواهان انتقال مشاغل آلاینده به خارج از شهر می باشند که این مسأله نیز با دستور مدیر کل منابع طبیعی استان در دستور کار قرار گرفت و به زودی مکان جدید توسط منابع طبیعی اعلام خواهد شد.

امیری مسئلة دیگری که چندین سال مشکل ساز بوده و اکنون حل شده را اختلاف دامداران دارای پروانة چرا بویژه در روستای بسترم با اداره های محیط زیست و منابع طبیعی عنوان نمود و گفت: این مسئله با موافقت هر دو مدیر کل حل گردید.

فرماندار نی ریز گفت: مشکل کمبود نیروی اداره منابع طبیعی در بخش آباده طشک نیز مرتفع گردید.

امیری در پایان عنوان داشت: مدیر کل محیط زیست همچنین قول همکاری با شهرداری نی ریز را برای حل مشکل کشتارگاه دام شهرستان که چندین سال متوقف شده داده است.

 

 

/ 0 نظر / 55 بازدید